SvFF:s organisation

SvFF förtroendemannaorganisation 2013

FÖRBUNDSSTYRELSEN 2013

Utsedd av förbundsmötet och med följande sammansättning:

Förbundsordförande

Karl-Erik Nilsson, Uddevalla

Ledamöter

Bert Andersson, Göteborg
Per Darnell, Stockholm
Jörgen Eriksson, Råneå (vice ordförande)
Rose-Marie Frebran, Örebro (vice ordförande)
Kenneth Håkansson, Landskrona
Annelie Larsson, Karlstad

Generalsekreterare samt adjungerad ledamot av förbundsstyrelsen
Mikael Santoft, Stockholm

Hedersordförande

Lennart Johansson, Stockholm
Lars-Åke Lagrell, Jönköping

Hedersledamöter

Lars Appelqvist, Norrköping
Gunnar Axelson, Falun
Gunnar Ericsson, Mölle
Susanne Erlandsson, Haverdal
Bengt Madsen, Anderslöv
Gillis Persson, Motala
Börje Sandgren, Umeå
Bengt Ågren, Upplands Väsby

ANLÄGGNINGSKOMMITTÉ

Raul Björk, Örebro (ordf)
Johan Johqvist, Halmstad (vice ordf)
Ingvar Björkman, Stenungssund
Cristel Brorsson, Halmstad
Michael Fleuron, Luleå
Linda Wijkström, Täby
Lars Wistedt, Danderyd
Thommy Theorin, Malmö
Ronni Lundqvist, SvFF (sekr)

DOMARKOMMITTÉ

Bo Karlsson, Jönköping (ordf)
Maria Persson, Malmö (vice ordf)
Bengt Augustsson, Luleå
Jan Berg, Luleå
Peter Eklström, Enköping
Katrin Herrlin Sjöberg, Kalmar
Matts Sjöström, Mölndal
Mikael Svensson, Gävle
Mikael Zetterman, Helsingborg
Germund Nilsson, SvFF (sekr)

FOTBOLLSUTVECKLINGSKOMMITTÉN

Håkan Danielsson, Södra Vi (ordf)
Annika Åberg Darell, Stenungsund (vice ordf)
Anders Bademo, Karlstad
Ingemar Carlsson, Färgelanda
Jan Hellström, Nyland
Jeanette Mellqvist, Vänersborg
Mikael Kaller, Halmstad
Magnus Stenberg, Umeå
Karolina Westberg, Umeå
Victoria Sandell Svensson, Stockholm (adjungerad)
Stefan Lundin (adjungerad)
Per Widén, SvFF (sekr)

DISTRIKTS- och FÖRENINGSSKOMMITTÉ

Rickard Strandberg, Visingsö (ordf)
Annika Grälls, Örebro (vice ordf)
Dan Jonsson, Söderhamn
Daniel Ljungberg, Halmstad
Lars Landin, Ås
Monika Vester, Borlänge
Philip Palmaer, Åmål
Lena Wallgren, Sundsvall
Torgny Röhdin, Brunflo
Peter Landström, SvFF, (sekr)

FUTSAL- och BEACHSOCCERKOMMITTÉ
Bert Andersson, Göteborg (ordf)
Gillis Persson, Linköping (vice ordf)
Markus Ahlberg, Vara
Rikard Aspegren, Lidingö
Bo Fredriksson, Örebro
Frida Andersson, Rydaholm
Henrik Bergdahl, Täfteå
Patrik Blomström, Vetlanda
Per Broberg, Göteborg (sekr)

MEDICINSK KOMMITTÉ
Magnus Forssblad, Stockholm (ordf)
Mats Börjesson, Västra Frölunda (vice ordf)
Björn Ekblom, Älta
Jan Ekstrand, Linköping
Urban Johnsson, Halmstad
Jon Karlsson, Floda
Per Nilsson, Älvsjö
Annika Näsmark, Sundbyberg
Per Renström, SvFF (förbundsläkare, adjungerad)
Lars Peterson, Göteborg (adjungerad)
Lars Eriksson (sekr)

TÄVLINGSKOMMITTÉ

Gerhard Sager, Skepplanda (ordf)
Monica Hjerp, Visby (vice ordf)
Ingmar Alm, Uppsala
Georg Barsom, Örebro
Anna-Karin Broström, Östersund
Kenneth Carlsson, Bollnäs
Madelene Ekvall, Nol
Sören Gustafsson, Skellefteå
Henrik Jönsson, Malmö
Paul Myllenberg, Helsingborg
Linda Wrenne, Ronneby
Krister Malmsten, SvFF (sekr)
Lars Helmersson, SvFF (sekr)

VALBEREDNING

Börje Sandgren (ordf)
Lena Wallgren
Lars Norman
Tomas Enegren
Per Eliasson
Susanne Erlandsson

Internationella uppdrag (UEFA & FIFA)

  • Björn Ahlberg - UEFA Appeals Body
  • Marika Domanski Lyfors - FIFA Organising Committee for the FIFA U-17 Women's World Cup
  • Jan Ekstrand - UEFA Medical Committee, 1:e v ordf
  • Susanne Erlandsson - UEFA Women's Football Committee, 1:a v ordf; FIFA Committee for Women's Football & FIFA Women's World Cup
  • Sune Hellströmer - UEFA Stadium and Security Committee
  • Lennart Johansson - UEFA hedersordförande; FIFA vice hedersordförande
  • Ingrid Jonsson - FIFA Referees Committee
  • Bo Karlsson - UEFA Referees Committee
  • Lars Lagerbäck - UEFA Jira Panel
  • Krister Malmsten - UEFA Legal Committee
  • Karl-Erik Nilsson - UEFA National Associations Committee, 3:e v ordf
  • Håkan Nyberg - UEFA Anti-doping Panel
  • Lars Peterson - FIFA Medical Committee; FIFA Medical Assessment & Research Centre
  • Mikael Santoft - UEFA Development and Technical Assistance Committee
  • Pia Sundhage - FIFA strategic Committee (Women´s football)