Registrerade förmedlare

För att agera som förmedlare i Sverige krävs det en registrering hos Svenska Fotbollförbundet. Förmedlare kan dessutom vara certifierad förmedlare vilket krävs för att få agera som förmedlare åt minderåriga spelare, dvs. spelare som är 15-17 år.

Här under följer namnen på de förmedlare som är certifierade respektive registrerade av Svenska Fotbollförbundet.

Certifierade förmedlare

Thomas Andersson Onkant AB thomas@onkant.se 070-3258820
Claudio Banda Bancam Sports AB claudio@bancamsports.se 0735913429
Abgar Barsom Barsom Sport Management Abgar@barsom.com
Arash Bayat VMC GROUP AB arash.bayat@vmcgroup.se 0704446680
Glenn Bovin Arteco Production AB glenn@arteco.nu 0708513559
Bedran Celik
Jonathan Chalkias Global Sports Management Scandinavia AB
Ferhat Cifci CLS Mundial ferhat@clsmundial.com 0739922322
Gabriel Dikmen TSA Talenti Sport Agency info@talentisportagency.com 0704764310
Günes Dogan Günes Dogan Management gunes@gdmanagement.se +46 735 622190
Lisa Ek Connect Management Group AB lisa@cmgroup.se 0708246442
Tomas Ek Ridere Consulting AB ektomas@yahoo.se 0739813436
Mattias Ellhar Scandinavian Soccer Agency AB, 559064-9835 mattias@ssagency.se +46790738202
Walid Faour Faour Management AB walid.faour@gmail.com 0046723132580
Dele Oladipupo Fatoki dele_dyverfeldt@hotmail.co.uk 0703617136
Carl-Johan Fransén A.M.A. Sports Agency AB cj@amasportsagency.com
Nahom Ghidey NG football management nahom.ghidey@gmail.com 0704259833
Gustaf Grauers Taldea Advisory Group AB gustaf.grauers@taldea.se 0739244849
Patrick Hellström Hellstrom Performance HB patrick@hellstromperformance.com +46760583792
Niclas Hiljemark Niclas Hiljemark AB niclashiljemark1969@gmail.com +46709854890
Aboudou Matinou Inoussa CLS Mundial matinou@clsmundial.com 0739995379
Linus Jacobsson Linus Jacobsson ljacobsson@wmgllc.com +46737081298
Alhaji Jeng M.V.L Sports MGMT AB alhaji.jeng@gmail.com 0768677366
Maria Karlsson De Cecco Connect Management Group AB maria@cmgroup.se 0046708262367
Martin Klette Wagnsson Sports & Entertainment AB martin.klette@wagnsson.com 0705242387
Fredrik Lagemyr Allt i allo fredriklagemyr@gmail.com 0766272425
Henrik Larsson ProGress Sports Management henrik@progressports.se 0707-723157
Dag Larsson Agent Dag Larsson AB dag@daglarsson.se 070-5263260
Reynaldo Leroux The Player Office leroux@theplayeroffice.com 0768562616
Linnéa Lindmark Five 9 Sports Management team@five9-sports.com 0727267999
Nenad Lukic CLS Mundial nenad@clsmundial.com 0735343931
Nima Modyr-Torshizi Modyr Management AB Nima@modyrmgmt.com
Patrick Mörk SPORTGENIA CONSULTING SL patrick@globalsoccer.se +34 686187967
Pontus Norén A.M.A. Sports Agency AB pontus@amasportsagency.com 0702187604
Siyamand Peroti Peroti Management Peroti@Perotimanagement.com 0761047422
Franco Pertunaj Sport & Event Management info@sportandevent.com + 46 708818212
Anna Pohjanen Anna Charlotte Consulting AB info@annacharlotte.com 0706254674
Tobias Redhe Green Stars AB tobias.redhe@greenstars.se 073-9767769
Fredrik Risp Rispect Sports Agency fredrikrisp@rispectsportsagency.com +46733278803
Daniel Rönnberg Walker Consulting Group danielronnberg@wcgfootball.com 0760077260
Marco Salvatore Nordika Sport Services marcosalvatore@nordikasport.se 0046 739954980
Stevan Selakovic stevan@selakovicmanagement.com 0768661515
Christian Shamoun TNG Football Consulting info@tngfootball.com 0739792470
Haris Skenderovic CLS Mundial haris@clsmundial.com
Moses Ssewankambo GCGAB moses.ssewankambo@generalconsulting.se 0762057448
Niklas Strand FootWallBall AB niklas@footwallball.com +460733026868
Jonas Svensson Jonas Svensson Management AB jonas@jsmanagement.se 0705-189365
Bayram Uludag Global Spelaragentur info@globalspelaragentur.se 0720396231
Nina Wennerström Wesport AB nina.wennerstrom@wesport.se 0705571902
Jonas Wirmola Wirmola Football Scouting AB jonas.wirmola@wfs.se +46733245311
Jesper Ylipukki CLS Mundial jesper@clsmundial.com 0766329225

Registrerade förmedlare

Marcus Allbäck Allbäck Consulting AB marcus@allback.se
Tommy Almén Pro Agency Sports m.A. AB tommy@proagency.se 0701090651
Gabriel Altun Wilson Management Alliance Gabriel@theWAlliance.com 0767083970
Walid Atta walidatta99@hotmail.com 0732443696
Gazmend Bahtiri gazmend.bahtiri.skar@gmail.com 0725585050
Søren Barslund Elite Consulting sb@eliteconsulting.dk 004525300489
Navid Behroozian Mundial Sports Agency AB navid@mundialsports.se +46 733 877 358
Giovanni Belhadj Arte sweden Sport AB giovanni@profileconsulting.se 0761621607
Ivan Marko Benes Boutique Transfers and Management ApS imb@btam.dk 004520302955
Denis Celebic Qevolution GFC d.qevolution@gmail.com
Martin Dahlin MD Sports Management info@mdm.nu
Paolofabrizio De Luca Sport and Psychology Management SRLs info@sportandpsychology.com +393937763680
David Dixon Playerworks david.dixon@playerworks.com +44 7775232323
Rodi Elmalla Global Spelaragentur rodi@globalspelaragentur.se 0722255557
Johan Eriksson Eriksson Management AB erikssonjr@gmail.com +46 73-878 60 16‬
Martin Felbo People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Charlotte Fridh Anna Charlotte Consulting AB info@annacharlotte.com 0706254674
Simon Friis simon@proathletes.dk +4520401348
Ignaz Good Goodsportmanagement goodsportmanagement@gmx.ch +41 75 414 24 15
Tobias Grahn Copoenhagen Management AB tobias@copenhagenmanagement.com 0733304048
Robert Granström Enskild firma erregi.internazionale@gmail.com 0705869627
Fredrik Hansson F-One Management fredrik.hansson@f-onem.com +46 704777977
Jimmy Hermez MVP Group Management Jimmy@mvpgm.com 0720681819
Blash Hosseini blash@globalsoccer.se
Miralem Jaganjac Foot Nation AB info@footnation.se
Robert Jansen Wasserman Netherlands Management B.V. rjansen@teamwass.com +31653266630
Michael Jansen Wasserman Netherlands Management B.V. mjansen@teamwass.com +31 654684575
Henner Janzen Rechtsanwalt Henner Janzen info@hennerjanzen.de 0708355189
Aswar Kicos Mohamed Aswar Kicos Mohamed ( Global Kediè Agency) ubahkadie19@icloud.com 0720462933
Andreas Kouvatsis Global Football Consulting Sweden AB andreas@globalfootball.se +46703252543
Kari Kuikka +358505371755
Ajsel Kujovic Kujovic Sport Consulting AB ajselkujovic@hotmail.com 0704237046
Filip Lesniewski Lesniewski Law AB law@lesniewski.se
Leonard Lun Upper V Athlete Management, Inc. llun@uppervathletes.com +1-916-212-7888
Mario Löfendolk mario.lofendolk@gmail.com +46 704 949707
Anton Maksimov LTA AGENCY LTD anton@LTA-Agency.com +359884890650
Milan Martinovic Universal Trade s.r.o m.martinovic@seznam.cz +420604208025
Lennart Norgren Sports International AB info@sportsinternational.se +46 300 720 95
Innocent okeke Concord Sports Management. okekesport@yahoo.com +46739135820
Tore Pedersen TP SportManagement eagletore@hotmail.com +4748048899
Hugo Perez Latin Football Europe hugo@latinfotboll.com 0707943292
Alexander Reggiani M.V.L Sports MGMT AB alexreggiani@yahoo.se 0739746119
Björn Runström
Haris Sabovic harissabovic@hotmail.com 0704613682
Nana Sechere Max Goldberg ltd ns@maxgoldberg.co.uk +447904765945
Mamad Sino Global Spelaragentur Memo@globalspelaragentur.se +46 720 124 007
Jim Solbakken Dynamic Solution AS jim@solution.as +47 91196226
Pär Sonesson PS Management AB par.sonesson1@gmail.com +46707988398
Casper Grønn Spiele People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 25211388
Michael Stensgaard People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Fredrik Strauss 011ce sweden ab
John Thornberg Volenti Nordics john.thornberg@volenti.se +46733152388
Josef Turesson A+ Sports MGMT josef.turesson@gmail.com 0705726638
Emmanuel Ukeka bigapple_7@hotmail.com 0764429682
Angela Verdoes Women’s Sports Agency angela@womenssportsagency.com 0031-6-14405585
Tim Vrouwe Forza Sports Group B.V. tvrouwe@forzasportsgroup.com +31614994044
Dominic Yarwood Elite Management Agency dom@elite.gd +447791043386